Growing Communities е социално предприемачество, чиято цял е да използва покупателната сила на общността, за да създаде пазар за производителите на храни, които следват устойчиви практики. Социалното предприемачество се развива в две основни направления – пакетна схема за доставка на плодове и зеленчуци, и фермерски пазар. Освен това Growing Communities се занимава и с градско земеделие, като произведените в градините продукти се използват за пакетната схема, организирана от хранителния кооператив.
През последните десет години от дейността си, организацията е успяла:
- Да създаде нови работни места и да предложи на общността практически идеи за решаване на проблемите, свързани с климатичните промени и изчерпването на ресурсите.
- Да доставя храна на 3000 души на седмица (една трета от които определят себе си като домакинства с ниски доходи).
- Да осигури стабилен пазар за 30 дребни биопроизводители.
- Да постигне финансова независимост с оборот от 450 000 паунда годишно.
- Да наеме на половин работен ден 20 души.
- Да подкрепя нови производители, да насърчава участието на общността в отглеждането на храни, да обучава начинаещи земеделци и да им помогне да намерят площи за развитие на градско земеделие, след като завършат обучението си.
- Да предизвика интереса на местната общност. Само през 2011 година 120 доброволци са помагали в развитието на градско земеделие, а над 1000 души са посетили градините.
- Да осигури интензивна подкрепа на общности в други градове във Великобритания, желаещи да приложат същия модел на действие.
- Да предизвика интереса и подкрепата на активисти, финансиращи организации и държавни служители.
Членовете на Growing Communities вярват, че моделът на работа, който са създали, е успешен, устойчив и може да бъде репликиран и в други общности и да им помогне да трансформират начина, по който произвеждат и купуват храни. Според тях успехът им се дължи на основните принципи и на изградената система за мониторинг, която следи тяхното спазване. Един от основните принципи е, че храната, която продават чрез пакетните схеми и на фермерския пазар, трябва да бъде:
- Отгледана, спазвайки принципите на екологично чистото производство,
- Местна, сезонна и закупена директно от производителя, доколкото това е възможно.
- Основно вегетарианска.
- Основно свежа или с минимална преработка.
- Предимно от дребни производители.
Другият основен принцип е, че цялата дейност на Growing Communities трябва:
- Да насърчава справедливата търговия.
- Да бъде икономически стабилна и независима.
- Да насърчава намаляването на въглеродните емисии и потреблението на енергия.
- Да насърчава ученето.
- Да подпомага сплотяването на общността.
- Да бъде прозрачна и да насърчава доверието по веригата на производство и доставка на храни.
- Да води до повишаване на устойчивото потребление на храни.
Според Growing Communities една хранителна система, основаваща се на тези принципи, може да помогне за намаляване на потреблението на енергия, твърди горива и ресурси, изразходвани за производството на храни, като в същото време създаде нови работни места както в градовете, така и в селата, и осигури производството на вкусни храни, по начин, който е добър и за нас и за планетата.
Статията е подготвена с любезното съдействие на FoodCoops.org – източник на информацията и снимката.
Рубриката е част от проекта „Фермерските пазари в София и Пловдив – събития за устойчиво развитие“, който се финансира от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014, www.ngogrants.bg