Списък с книги натурално градинарство, био-динамично земеделие, пермакултура и сродните им теми.
Градинарство
- “Пермакултурната домашна градина”, Линда Удроу
Много интересно, увлекателно въведение в пермакултурата. Авторката живее и градинарства в Австралия, но идеите на пермакултурата са валидни навсякъде. Предисловието е от Бил Молисън, при когото тя се е учила. - “Интензивно производство на печурки”, Ц. Ранчева / Земиздат 1989 г.
Частта за правенето на компост е разгледана в 130 страници!!! Всичко за всички процеси при компостирането. - Домашно съхранение на плодове и зеленчуци”, И.Хаджикулев, Л.Велков / Земиздат 1972 г.
Не му трябва на човек да се рови по форумите и да търси кой какво е казал… - Сушене на плодове и зеленчуци”, инж.Магда З. Велчева, инж.Александър Ив. Странджев / ДИ “Техника”-София 1966 г.
Подробно описание за техниките, за съоръженията, процесите, условията за сушене както общо, така и за всяко растение. - Жива земя. Тайните на органичното земеделие”, Ирина Калинина “Паритет” 2010 г.
Много е хубава книгата, от всичко ново което ни вълнува е застъпено по малко… Добър ориентир си е за едно еко ориентирано стопанство! - Градина без отрови”, Александър Георгиев, “Дионис”, Библиотека “Хоби фермер” 2010 г.
Доста интересен сборник за това кои с кои растения се понасят и доста още неща. Малка, но ценна книга. - Силен разсад-богата реколта. Всички тайни на опитният градинар”, Галина Кизима “Паритет” 2010г.
Всичко необходимо съвсем подробно в общата част на книгата за отглеждането на разсади и после за всеки зеленчук поотделно. - Пособие за разумно мързеливи градинари”, Галина Кизима “Паритет” годината не я знам
Тази книга я нямам, но бих си я купил, след като и първата ми е харесала, въпреки, че смятам да е сборна т чужди публикации. Но пък всяко увлекателно писание от пълен с желание автор си е ценно!
Овощарство
- “Овощарство”, П.Митов, Т. Ангелов, Н.Димов, Г.Пепелянков, Д.Дяков / Земиздарт 1990 г.
- “Практическо овощарство”, Ц.Спасов, В.Цветков / Земиздат 1975 г.
И в двете книги, особено в първата (но и втората е изчерпателна) основно са разгледани както устройството на обощните дървета, коренова система, пъпки, подрязване, размножаване, така и начина за създаване на разсадници, маточници и т.н. а и за всеки вид или група от видове подробности. За мене те са солидна основа да научим за процесите както трябва и после приложението на новите философски принципи ще е песен… - “Справочник за овощаря”, Боян Миланов Виденов, Веселин Христов Тодоров, Никола Костадинов Максимов, Кръстю Вълчев Лазаров/Земиздат 1988
- “Календар за овощаря”, Боян Виденов, Веселин Тодиоров, Никола Максимов, Кръстю Лазаров/Издателство Христо Г. Данов 1983г.
- “Орехоплодни култури”, (авторски колектив) издателство Христо Г. Данов 1983г.
- “Присаждане и преприсаждане на овощните дървета”, Стефан Динев издателство “Христо Д. Данов 1980г.
Общи книги за дворното място
- “Голямата радост от малката градина”, Л.Затко, Е.Драшкоци Земиздат 1982 г.
- “Дворната градина”, М.Ников, М.Алпиева, В.Ангелиев, Л.Христов Земиздат 1981 г.
В тези книги могат да се намерят практични неща като къде да са пътеките, широчината им, навеси, плодове, зеленчуци, лози…за всичко по малко на което аз не съм привържаник, но пък са събрани на куп знания за практичното оформяне на вилното ни място. Намират се и за компоста неписани в други книги неща, с други думи подходящи са за прелистване в някоя зимна вечер! - “Малка градинска енциклопедия”, Борис Литов Дионис 1986
Тази книга е от добър ерудиран автор и съдържа същите елементи за оформление на дворното място, агрокалендари и т.н. Ценното в случая е, че декоративните растения са разделени както на едногодишни, двугодишни, многогодишни и луковични/коренищни, така и са разделени по сезони-кое кога цъфти и какъв цвят, а също така им е посочен и размера. Т.е. човек може да си проектира даден декоративен участък (без да е разбирал преди това от тези неща) кадърно още от самото начало така, че на малко място да се получи разнообразие и да има цъфтеж през цялата година. Има и информация за най-често използваните (т.е. изпитани, устойчиви) дървета и храсти. - “Паркови тревни площи”, Първолета Колева Земиздат 2002 г.
Това е специализирана книга за изграждането, поддържането и проектирането на тревни площи. Не вярвам някой да иска да си причини това да направи изкуствена тревна площ и да и робува, но в книгата човек може да придобие пълноценни знания как да си направи тревна смес, дори и сам, каква трябва да е почвата и как да е подготвена за ливада на която да не растат само тръни и какво влияе върху устойчивостта на ливадата (всяка тревна смес с времето ако не се поддържа се замества с местните видове).
Горски плодове
- “Горските плодове храна и лечебно средство”, Борис Мичев, Алипи Найденов, Соня Чортанова, Тодор Малинов Земиздат 1983 г.
Изчерпателни сведения за всички съставки, харсктеристики и всякакви технически данни за горските ни растения. Бонуса са рецепти с тях - “Нашите горски плодове и тяхното използване”, Б.Мичев, А.Найденов, П.Маждраков Земиздат 1971 г.
Същото както горната книга, посочени са, обаче разнообразни приложения и няма рецепти… - “Диворастящи плодове”, Т.Малинов Н.Делков